banner
Geen smartphone

Artsen adviseren geen smartphone tot 14 jaar en geen sociale media tot 16 jaar. Dat las ik op het nieuws.
   Eigenlijk zou het een advies aan alle mensen moeten zijn.
   In Fight Club zei Tyler Durden: "We buy things we don't need with money we don't have to impress people we don't like." en: "The things we own end up owning us."
   En zo is het natuurlijk.
   Het beste woon je in klein huisje bij het bos, zonder televisie. Maar met een grote boekenkast vol mooie romans.

27 mei 2025, Steven Verhelst

Sneller dan ooit - 3

Vanavond liep ik een 10 km in Heist-op-den-Berg, ongeveer 25 minuten met de trein van Leuven. En alweer zette ik een nieuwe beste tijd neer.
   Deze maand is - tot dusver - de beste hardloopmaand die ik ooit heb doorgemaakt. Met nieuwe records op de 5 km, 10 km en halve marathon.
   Hoe lang nog kan ik dit volhouden mijzelf te verbeteren? Tot ik 50 ben? 55? 60? 70?
   Dit overdacht ik in de voetbalkantine, waar de startnummers voor de wedstrijd werden uitgedeeld en waar ik na afloop een biertje dronk. Mijn snelste tijden komen nog; bedacht ik. Daar ben ik van overtuigd.

23 mei 2025, Steven Verhelst

Fatbikes

fatbikes

Vorige week in Leiden wandelde ik langs een middelbare school in de wijk waar ik vroeger woonde. Er was een aparte stalling voor fatbikes.
   Waarom jongeren met een electrische fiets naar school moeten komen, is mij een raadsel. Ze zijn fit genoeg om zelf de trappers rond te krijgen. Je moet bewegen als jongere. Een fat bike leidt tot een fat ass.
   Waarschijnlijk is het een statussymbool, zoals vroeger de brommer. Alleen de stoere binken kwamen met de brommer naar school. Een van die stoere binken kwam in een ongeluk terecht, toen hij tijdens een uitgevallen les een stuk aan het rijden was. Ik zie hem nog door de lucht vliegen, nadat hij door een afbuigende auto werd geschept. Hij werd met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, en een tijd later zagen we hem pas weer op school, met zijn been in het gips, zich voortbewegend op twee krukken.
   Met een gewone fiets ben je wel langzamer, maar ook veiliger. Doe maar kalm aan!

22 mei 2025, Steven Verhelst

Balanceren op de rand van falen en succes

falen en succes

Wetenschap gaat over twijfel. Want je moet je eigen ideeën testen op de waarheid. Een hypothese opstellen, een experiment verzinnen en uitvoeren, en dan een conclusie trekken of het resultaat de hypothese ondersteunt of afwijst.
   Tussen al die twijfel door ga je ook wel eens aan jezelf twijfelen. Of je het überhaupt wel kan, wetenschap. Of je wel slim genoeg bent, of je wel origineel genoeg bent. Dat is niet meer dan normaal. En dat zal - in mindere mate misschien - ook wel gelden voor andere beroepen.
   Hoe ga je om met dat gevoel? Wat doe je om jezelf mentaal gebalanceerd te houden?
   Daar ging mijn korte lezing afgelpen vrijdag in Leiden over.
   Na afloop kwamen er verschillende mensen naar mij toe met complimenten. Een van hen zei: "Er zijn er maa weinigen die zo'n goed verhaal kunnen vertellen."
   Ik moest denken aan mijn opa, die goed kon  spreken in het openbaar. Aan het eind van zijn leven takelde hij af; hij leed aan de ziekte van Parkinson en dementie.
   Of talent erfbaar is, weet ik niet. Je moet sowieso hard werken, ook om presentaties te kunnen geven. Hoe bouw je een verhaal op? Hoe vind je een goede balans tussen serieuze informatie en humor? Hoe weet je het publiek bij de les te houden?

19 mei 2025, Steven Verhelst

Lunchen in Leiden

febo

Ik nam de trein naar Leiden en las in het boekje Zonnegloren, dat ik gisteren had gevonden. Mijn laptop had ik thuis gelaten.
   In Leiden wandelde ik door het centrum van de stad. Niet zoals ik vroeger had rondgezworven, doelloos, zonder te weten waarheen. Ik was gericht op zoek naar een slijterij om korenwijn te kopen, want die is nauwelijks te vinden in België. Daarna nam ik een snelle lunch.
   De afgelopend maand heb ik al verschillende records gevestigd bij het hardlopen. Nu vestigde ik weer een persoonlijk record. Twee broodjes satékroket in drie minuten.

16 mei 2025, Steven Verhelst

Walking on sunshine, and planned happenstance

Vanochtend om kwart voor zes, tijdens een ronde van 8km hardlopen, scheen op het laatste deel de opgaande zon recht in mijn gezicht. Ik liep recht vooruit, richting zon, zoals iemand van de Navajo stammen in Amerika dat doen. Voor hen heeft het iets spiritueels, maar het is ook goed voor je gemoed. Het laat serotonine in je brein vrij, en helpt je dag-nacht ritme.
   Het was nog fris, de frisheid van het begin van een mooie lentedag.
   Ik stopte kort bij een boekenkastje een paar straten van waar wij wonen. Daar ruilen mensen boeken die ze niet meer willen hebben. Afgelopen weekend kwam ik er ook al langs, maar stond er niets interessants in. Toch keek ik weer even.
   Nu zag ik het boekje 'Zonnegloren' staan. De mooiste verhalen gekozen door Matthijs van Nieuwkerk. Met verhalen van onder andere Maarten Biesheuvel, Martin Bril en A.L. Snijders.
   Morgen heb ik een treinreis zonder laptop. Dan komt zo'n boekje wel van pas. Of mag je - na de ophef over grensoverschrijdend gedrag - geen verhalen meer lezen die door Van Nieuwkerk zijn uitgekozen?
   Ik pakte het boekje mee, en liep door naar huis.
   Iets vinden waar je niet naar op zoek was - dat is geluk. Maar je moet het ook afdwingen. Planned Happenstance. Je moet op zoek naar het onbekende. Een boek dat je wilt lezen, een tweedehands CD die je altijd al wilde luisteren, een onverwacht mooie grafitti in een tunnel, een vos die in het park plots uit de struiken springt...

15 mei 2025, Steven Verhelst

Hardlopers zijn doodlopers

Vroeger zei mijn moeder wel eens, als ik ging hardlopen: "Hardlopers zijn doodlopers."
   Wie te hard van stapel loopt, bereikt zijn doel niet.
   Met hardlopen heeft het weinig te maken.
   Toch dacht ik er even aan, toen ik gisteren in de nieuwsberichten las dat er een hardloper was overleden tijdens een halve marathon in Friesland.
   Hardlopen is in de afgelopen jaren steeds populairder geworden. Met name door apps als Strava, waarbij je je details van trainingen en wedstrijden met vrienden in je sociale netwerk kunt delen. Ik vermod dat er ook mensen zijn die behoorlijk onvoorbereid aan een halve of hele marathon beginnen, en dat is natuurlijk onverstandig. Dan zijn hardlopers - soms letterlijk - doodlopers.

12 mei 2025, Steven Verhelst

Sneller dan ooit - 2

Sinds mijn zeventiende heb ik nooit meer wedstrijden gelopen die korter waren dan 10 km. Sterker nog, als twintiger liep ik zelden. Mijn beste tijd op de 5 km was daarom nog van toen ik zestien of zeventien was. Ik deed toen regelmatig mee aan de wekenlijkse prestatieloop in het Elsenburgerbos te Rijswijk. Daar liep ik een tijd van net iets onder de 21 minuten. 20.51 geloof ik.
   Dit jaar had ik mij als doel gezet om die tijd te verbeteren, met een tijd onder de 20 minuten als ultieme streeftijd.
   Vandaag liep ik de Abdijrun van Herkenrode, een hardloopwedstrijd in de natuur rond de Herkenrode Abdij in de buurt van Hassel.
   Het was warm, en na drie kilometer moest ik licht vertragen. Maar met de finish in zicht, wist ik nog wat energie te vinden en bleef de klok op 19.54 staan.
   Met een grote glimlach reed ik terug naar huis.

10 mei 2025, Steven Verhelst

Sneller dan ooit

PR

Eergisteren liep ik mijn vijfde halve marathon, en op de streep bleef de tijd stilstaan op 1.36:32, een nieuw persoonlijk record dat bijna drie minuten sneller was dan mijn beste tijd, en bijna tien minuten sneller dan mijn allereerste halve marathon, zes jaar geleden.
   De eerste kilometer ging matig. Veel langzame mensen die de 7 of 10 kilometer liepen en uit verwarring vooraan waren gaan staan, liepen in de weg. Het enige voordeel was, dat ik niet te snel startte. Daarna kon ik versnellen, en na 8-10 kilometer kon ik nog eens versnellen, en de laatste 3 kilometer vloog ik bijna over het asfalt. Zo voelde het althans. Op deze manier is hardlopen het leukst.
   Is het nu al afgelopen, dacht ik een paar minuten nadat ik de finishlijn was gepasseerd.
   Het wordt tijd voor mijn tweede hele marathon.

6 mei 2025, Steven Verhelst

Voorbereiden

voorbereiding

Vanaf begin januari heb ik mij langzaamaan beginnen voorbereiden voor mijn halve marathon, de Maasmarathon die vandaag plaatsvindt in Wezet, vlak bij Maastricht.
   Gisteravond heb ik het proviand dat ik voor en tijdens de race denk nodig te hebben, al klaargelegd. Mueslireep, banaan, rozijnen, sportdrank en twee energie-gels. Maar het belangrijkste waren natuurlijk alle trainingen en het gezonde dieet dat ik volgde. Of het baat heeft gehad, weet ik pas later vandaag, maar ik voel me alvast fitter dan ooit.

4 mei 2025, Steven Verhelst

Tellen

fietsen tellen

Vroeger als kind zat ik wel eens in de tuin de overkomende vliegtuigen te tellen. Ze waren op weg naar luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam of Schiphol bij Amsterdam. Ik zat op een tuinstoel een boek uit de bibliotheek te lezen en keek af en toe naar boven. Naar de kleine, glinsterende toestellen die witte strepen door de lucht trokken.
   Ik had zelf nog nooit in een vliegtuig gezeten, en ik dacht na hoe dat zou zijn.
   Bij een schaaktoernooi in een loods op Zestienhoven, waar ik met mijn schaakclub uit Schiedam ooit aan deelnam, kon je ooit een korte vlucht in een vliegtuigje winnen, maar ik werd niet uitgekozen. Pas jaren later, toen ik als student naar Amerika ging, stapte ik voor het eerst in een vliegtuig.
   Er zijn ook mensen die treinen tellen en met een verrekijker in de polder staan om nummers van lokomotieven op te schrijven.
   In de provincie Vlaams-Brabant worden fietsers geteld. Ik vermoed dat het is om gegevens te verzamelen voor beleidsplannen omtrent zogenaamde fietssnelwegen. Dat zijn - meestal iets bredere - fietspaden die zo mogelijk weinig kruisingen hebben, en als er kruisingen zijn, heeft de fietser voorrang.
   Ik fietste over de twee rubber slangen met detectoren erin, en begaf mij verder naar het werk, waar ik in onze celcultuur kamer cellen moest gaan tellen.

2 mei 2025, Steven Verhelst

Kust

oostende

1 mei is een vrije dag in België, en ik ging naar de kust. Naar Oostende.
   Ik ging met de trein. Toen ik in Leuven instapte, was er gelukkig nog genoeg plaats. Vanaf Brussel stonden de gangpaden vol. Het leek wel of iedereen naar de kust wilde. Behalve een Amerikaanse toerist, die er in Brugge uit moest.
   Met de trein was altijd nog beter dan met de auto. Want halverwege de dag stonden de wegen richting de kust helemaal vol, en werd afgeraden nog de auto in te stappen.
   De Belgische kust is behoorlijk lelijk trouwens. De boulevard langs het strand is volgebouwd met hoge appartementen, van Knokke tot De Panne.
   Enorme mensenmassa's begaven zich op de boulevard in Oostende, terwijl ertussendoor kinderen op gehuurde skelters ertussendoor sjeesden.
   Ik at een scholfilet en een ijsje. En ik zat nog even aan het strand. Daarna begaf ik mij weer op weg naar Leuven. Gelukkig vond ik een plaatsje om te zitten.

1 mei 2025, Steven Verhelst

www.stevenverhelst.nl


Want zelfs de raarste wereld dient beschreven te worden